فولادهای نیتراته

صفحه اصلیفولادهای نیتراته

فولاد نیتراته (نیتروره)

فولاد نیتراته

فولاد نیتراته یا نیتروره نوعی فولاد آلیا‌ژی است که در آن طی عملیات حرارتی نیتراسیون، نیتروژن به سطح فولاد نفوذ داده می‌شود. این عملیات در دمای ۴۸۰ تا ۵۸۰ درجه سانتیگراد و در یک محیط حاوی نیتروژن انجام می‌شود. همچنین بعد از عملیات لازم نیست که قطعه در دمای بالا و در محیط‌های سرد‌کننده مانند آب یا روغن سرد شود لذا خطر ترک خوردن قطعه نیز کم خواهد بود.

فولاد‌های دارای آلومینیوم مهمترین نوع فولادهای نیتروره شونده هستند.

کاربرد‌ها و ویژگی‌های فولاد نیتراته

فولاد‌های نیتراته در ساخت ابزار اندازه گیری، قالب‌های پرس کاری، مواد مصنوعی، پمپ‌های تزریق و شاتون ها استفاده می‌شود. در نیتراته کردن فولادهای آلیاژی حاوی کرم و آلومینیوم دمای آنها را تا درجه حرارت ۵۰۰ الی ۵۲۰ درجه سانتیگراد در جریان گاز آمونیاک بازپخت می‌کنند. روش دیگری وجود دارد که در آن برای نیتراته کردن فولاد‌های آلیاژی فوق آنها را در حمام مذاب نمک سیانید با درجه حرارت ۵۵۰ الی ۵۷۰ درجه سانتیگراد بازپخت می‌کنند. در این عملیات حرارتی بازپخت، نیتروژن داخل سطح قطعه کار نفوذ کرده و به خاطر پیوند با عناصر آلیاژی، باعث افزایش فوق العاده سختی در سطح آن می‌شود.

انواع فولاد نیتراته

فولاد نیتراته ۱.۸۵۰۹ (۴۱CrAlMo7)

از دسته فولاد‌های آلیاژی نیتراته است که با  مشخصه ۴۱CrAlMo7 نیز شناخته می‌شود. فولاد نیتراته ۱.۸۵۰۹  به دلیل داشتن عناصر نیترید‌زا مثل آلومینیوم، برای فرآیند نیتراسیون مناسب بوده و سختی و عمق نفوذ نیتراته بالایی دارد. مقاومت بالا در مقابل سایش باعث می‌شود در قطعات خودرو و قطعات در معرض سایش بالا مورد استفاده قرار بگیرند.

فولاد نیتراته ۱.۸۵۵۰ (۳۴CrAlNi7)

از دسته فولاد‌های آلیاژی نیتراته است که با مشخصه ۳۴CrAlNi7 نیز شناخته می‌شود. فولاد نیتراته ۱.۸۵۵۰ به دلیل داشتن عناصر نیترید‌‌ زا مثل آلومینیوم، از سختی بالایی برخوردارند که این سختی از فولاد‌‌‌‌‌‌‌‌های سمانته بیشتر است که باعث می‌شود در قطعات خودرو و قطعات در معرض سایش با دقت بالا مورد استفاده قرار بگیرند.

فولاد نیتراته ۱.۸۵۰۷ (۳۴CrAlMo5)

دسته دیگری از فولاد‌های آلیاژی نیتراته است که دارای ترکیب شیمیایی ٪۰.۳۳ کربن -  ٪۰.۴ سیلیسیوم - ٪۰.۴ تا ۰.۷ منگنز - ٪۰.۰۲۵ فسفر - ٪۰.۰۳۵ گوگرد - ٪۱.۳ کروم - ٪۰.۲ مولیبدن و ٪۱ آلومینوم می‌باشد.

فولاد نیتراته ۱.۸۵۱۹ (۳۱CrMo9)

از دسته فولاد‌های آلیاژی نیتراته است که با مشخصه ۳۱crmov9 نیز شناخته می‌شود. برای آستنیت کاری این فولاد آن را به مدت ۱۵ دقیقه در دمای ۶۰۰ درجه سانتیگراد نگهداری می‌کنند و سپس در دمای ۸۴۰ الی ۸۸۰ درجه سانتیگراد آستنیت می‌کنند.

فولاد نیتراته ۱.۸۵۰۵ (۳۲CrAlMo7)

یکی دیگر از فولادهای نیتراته است که با نام  32CrAlMo7 نیز شناخته می‌شود. به دلیل وجود عناصر نیترید زا مانند آلومینیوم، برای عملیات نیتراسیون مناسب می‌باشد.

فولاد نیتراته ۱.۸۵۱۵ (۳۱CrMo12)

دسته دیگری از فولادهای نیتراته است که با نام ۳۱CrMo12 نیز شناخته می‌شود. از این فولاد برای ساخت قطعات پمپ‌های تزریق، قطعات در معرض بخار، اجزاء سوپاپ ها، میل لنگ و اجزاء تحت بار سایشی استفاده می‌شود.

قیمت فولاد نیتراته

قیمت فولاد همراه با نوسانات بازار تغییر می‌کندشما می‌توانید جهت دریافت قیمت فولاد نیتراته و مشاوره با ما در تماس باشید

خرید فولاد نیتراته

برای خرید فولاد نیتراته و ثبت سفارش با ما در تماس باشید

ارتباط با ما در شبکه های اجتماعی